reklama


fot. Vincent Kessler/Reuters

Timmermans znów na wojennej ścieżce

STRASBURG \ Lucia Ďuriš Nicholsonová w miejsce Beaty Szydło

numer 2382 - 19.07.2019Świat

Frans Timmermans w imieniu Komisji Europejskiej (KE) zapowiedziała wczoraj stosowanie surowszych procedur w sprawach naruszania prawa UE. Tegoż dnia Słowaczka Lucia Ďuriš Nicholsonová została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. Zajęła ona miejsce, które miało wcześniej przypaść Beacie Szydło.

Głównymi założeniami przedstawionego wczoraj przez wiceszefa KE Timmermansa projektu mają być

m.in. cykliczny przegląd stanu praworządności w państwach unijnych, coroczny raport na ten temat, a także strategiczne podejście do procedury w sprawach naruszania prawa Unii Europejskiej. Zaproponowane przez KE inicjatywy są pogrupowane w trzy obszary: promowanie kultury praworządności, zapobieganie problemom i efektywne reagowanie, jeśli dojdzie do naruszenia rządów prawa.

„Trybunał Sprawiedliwości ostatnio potwierdził, że praworządność jest kluczowa dla funkcjonowania UE. Jej waga jest też uznawana przez zdecydowaną większość obywateli Unii. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat była ona atakowana na kilka sposobów” – czytamy w komunikacie KE wydanym przez Timmermansa.

Chociaż wiceszef Komisji nie wymienił w tym kontekście żadnego państwa, to jednak w komunikacie jest nawiązanie do toczącego się od kilku lat sporu z Polską dotyczącego praworządnościzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama