reklama


Hindusi wyślą rakietę na Księżyc

numer 2382 - 19.07.2019Świat

NOWE DELHI Hinduska agencja kosmiczna poinformowała, że w poniedziałek wyślą statek kosmiczny na Księżyc. Pierwszy start rakiety został odwołany z powodu problemów technicznych.

Jak podała Hinduska Agencja Badań Kosmosu (ISRO), 22 lipca na Księżyc ma zostać wysłany statek „Chandrayaan-2” (w sanskrycie Księżycowy Rydwan). Podczas misji pierwszego Chandrayaana w 2008 r. odkryto, że w ok. 400 kraterach może się znajdować nawet 600 mln ton zamarzniętej wody – Hindusi chcą zbadać tę hipotezę.

Start ma nastąpić o godz. 14.43 czasu lokalnego z centrum kosmicznego na wyspie Sriharikota. Rakieta GSLV Mk III M1 – największa rakieta, jaką ISRO ma do dyspozycji – wyniesie statek na orbitę Księżyca, gdzie pozostanie przez rok, robiąc zdjęcia powierzchni. Oderwie się od niego lądownik „Vikram”, który dostarczy na południowy biegun Srebrnego Globu bezzałogowy łazik.

„Chandrayaan-2” miał wystartować w zeszły poniedziałek, 14 lipca. Na mniej niż godzinę przed startem misja została odwołana z powodu „drobnych trudności technicznych”. Nieoficjalnie wiadomo, że odkryto przeciek w jednym ze zbiorników z helem. – „Chandrayaan-2” to jedna z najtrudniejszych misji podjętych dotychczas przez ISROzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama