fot. Facebook/Greenpeace Polska/d

Zieloni milionerzy

​EKOLOGIA \ Sprawozdania finansowe aktywistów

numer 2387 - 25.07.2019Polska

Niemal 40 mln zł przepłynęło w ubiegłym roku przez konta dwóch największych organizacji ekologicznych w Polsce – WWF i Greenpeace. Bycie doświadczonym aktywistą to dzisiaj bardzo dochodowy interes, na którym osobiście można zarobić nawet 25 tys. zł miesięcznie.

Gazeta Polska Codziennie” przeanalizowała tegoroczne sprawozdania finansowe dwóch najważniejszych organizacji ekologicznych w Polsce – Greenpeace’u i WWF. Jak każde polskie stowarzyszenie, także i te międzynarodowe muszą udostępniać roczny bilans finansowy. Zwykle są one upubliczniane właśnie na przełomie czerwca i lipca. Z analizy dokumentów wynika, że bezsprzecznie najbogatszą organizacją ekologiczną pozostaje WWF. Suma jej przychodów w ubiegłym roku przekroczyła 28 mln zł. Kwota jest porównywalna z tą z ubiegłego roku (o ok. 100 tys. więcej). Tylko niewielka część pochodzi z 1 proc. odpisu podatkowego – jest to 1,7 mln zł. Organizacja pozyskuje również środki z Unii Europejskiej – ponad 4 mln zł – i dotacje od osób fizycznych (czyli z indywidualnych wpłat) w wysokości blisko 21 mln zł. WWF realizuje także zlecenia na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej za niemal 2 mln zł. Organizacja wydaje blisko 5 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników. Prezes WWF zarabia dzisiaj więcej niż najważniejsze osoby w naszym kraju. Brutto jest to blisko 22 tys. zł miesięcznie (maks. 25 tys. zł miesięcznie). Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w organizacji dzisiaj przekracza już 6 tys. zł miesięcznie. Maksymalnie jednak dochodzi do niemal 18 tys. zł.

Co ciekawe, struktura dochodów Greenpeace’u w znacznym stopniu różni się od tego, co widzimy w WWF. O ile pierwsi większą część środków dostają w ramach darowizn od osób fizycznych, a jedynie skromną część od podmiotów prawnych (czyli firm), o tyle Greenpeace więcej pieniędzy ma od tych drugich. WWF przy budżecie 28 mln zł pozyskuje jedynie 300 tys. zł od firmzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama