​ Z chorymi nerkami dookoła świata

numer 2402 - 12.08.2019Polska

SPOTKANIA Do Polski zawitał Filipe Almeida – portugalski podróżnik i bloger, który zamierza odwiedzić 30 krajów na wszystkich kontynentach. To niezwykłe przedsięwzięcie, ponieważ z powodu choroby nerek Filipe musi być trzy razy w tygodniu dializowany w specjalistycznych placówkach medycznych. Do tej pory odwiedził już m.in. Jordanię, Turcję, Grecję, Węgry i Czechy.

W tym tygodniu wraz z żoną Catariną i synkiem Guilherme zawitali do Polski – zwiedzili już Kraków i Warszawę. Z powodu przewlekłej choroby nerek cierpi obecnie 4 mln Polaków, z czego dializowanych jest 21 tys. chorych. Większość z nich nie decyduje się na odległe podróże.

Przewlekła choroba nerek (PChN) od kilku lat jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych obok otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że w Polsce na różne stadia tej choroby może cierpieć ponad 4 mln ludzi, może być ona również następstwem pozostałych chorób cywilizacyjnych.

– Przewlekła choroba nerek jest drugą co do częstości, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłą chorobą w Polsce. Dodatkowo 90 proc. dorosłej populacji Polski ze stwierdzonymi chorobami nerek ma upośledzoną ich czynnośćzawartość zablokowana

Autor: Iggys


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama