Polacy o bezpieczeństwie

numer 2402 - 12.08.2019Polska

SPOŁECZEŃSTWO Według ogłoszonego w kwietniu br. sondażu CBOS odsetek Polaków, którzy uważają, że w Polsce żyje się bezpiecznie, wzrósł do rekordowego poziomu w ponad 30-letniej historii badań – do 89 proc. Jeszcze w kwietniu 2015 r., a więc przed reformą prokuratury, wynosił 66 proc. Imponujący wzrost poczucia bezpieczeństwa to zasługa dobrej zmiany w prokuraturze i rzetelnej pracy prokuratorów wszystkich szczebli.

Sprawą o symbolicznym znaczeniu jest w tym kontekście zatrzymanie w czerwcu 2019 r., już po trzech dniach od przestępstwa, podejrzanego o jedną z najbrutalniejszych zbrodni w ostatnim czasie – zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska. Pokazuje to skuteczność prokuratury i jest przykładem coraz efektywniejszej współpracy z policją. Dowodzi równocześnie zaufania Polaków do prokuratury, którzy masowo przekazywali jej pomocne w śledztwie informacje.

Rosnące społeczne zaufanie jest miarą sukcesu prokuratury w jej nowej, wyznaczonej po reformie roli. Nowa prokuratura ma być nie tylko strażnikiem bezpieczeństwa Polaków, chroniącym ich przed krzywdą, ale również rzecznikiem ich interesów. Świadczy o tym liczba wszczętych postępowań karnych, których w 2018 r. było prawie 700 tys., zaś w 2015 r. tylko 550 tyszawartość zablokowana

Autor: pk, Iggys


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się