Kryzys polityczny nad Tybrem

Włochy \ Salvini idzie po pełnię władzy

numer 2402 - 12.08.2019Świat

Po 14 miesiącach rządów we Włoszech egzotyczna koalicja pomiędzy prawicową i antyimigrancką Ligą Matteo Salviniego a populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio dobiegła końca. Obecnie głównym celem lidera ugrupowania Lega są przyspieszone wybory parlamentarne, dzięki którym będzie mógł zdobyć pełnię władzy we Włoszech.

O chęci przeprowadzenia przyspieszonych wyborów lider Ligi poinformował podczas wiecu w Pescarze w środkowych Włoszech w ubiegłym tygodniu. – Każdy dzień trwania tego rządu to dzień stracony. Dla nas jedyną alternatywą są nowe wybory. Włosi nie mogą tolerować „nie” potrzebujemy „tak”. Musimy odblokować możliwości, które pozwolą nam budować Włochy. – Matteo Salvini jest najpopularniejszym politykiem we Włoszech, a jego ugrupowanie bije rekordy popularności, dlatego nie dziwi mnie to, że polityk ten chce politycznie skonsumować to poparcie – zauważa były wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Prawicowa Liga poinformowała w piątek o złożeniu w Senacie wniosku o głosowanie w sprawie wotum nieufności wobec rządu premiera Giuseppe Contego. Mimo przerwy wakacyjnej liderzy politycznych grup mają się w spotkać w tym tygodniu, aby ustalić datę głosowania nad wotum nieufności w Senacie oraz Izbie Deputowanych. Jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planami Ligi, to Parlament zostanie rozwiązany przez prezydenta Sergio Mattarellę pod koniec sierpnia, natomiast przyśpieszone wybory odbędą się w październiku br. Dużo jednak wskazuje na sytuację, w której prezydent Włoch nie zdecyduje się na rozwiązanie parlamentu, a powoła technicznego premiera, którego głównym zadaniem będzie przyjęcie budżetu na rok 2020.

W odpowiedzi lider Ruchu Pięciu Gwiazd oznajmił, że nie boi się przyspieszonych wyborów. Jesteśmy gotowizawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się