Piękno i energia kultur

​ Strzegom Międzynarodowy Festiwal Folkloru

numer 2402 - 12.08.2019

Warto było przyjechać do Strzegomia, niewielkiej miejscowości między Wałbrzychem a Wrocławiem. Odbywający się tu 28. Międzynarodowy Festiwal Folkloru zgromadził artystów z Kolumbii, Chile, a także sąsiadów z Czech, ze Słowacji, a nawet z Portugalii i Irlandii.

Na strzegomskim Rynku na wielkiej scenie artyści tańczyli, grali i śpiewali ku uciesze licznie zgromadzonej publiczności, która przybyła nie tylko z okolicznych miejscowości. Geneza tego festiwalu łączy się z historią miejscowego zespołu folklorystycznego Kostrzanie.

W 1992 r. Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. I ta impreza przekształciła się w Festiwal Folkloru, a potem w Międzynarodowy Festiwal Folkloru, kierownictwo zespołu nawiązało bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata. W tym roku zawitali też artyści z Gruzji, Bułgarii i Ukrainyzawartość zablokowana

Autor: Janusz Wolniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się