Dla każdego coś tajemniczego

​ VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic

numer 2402 - 12.08.2019

Dla miłośników tajemniczych historii oraz egzotycznego i rodzimego oręża zamek Książ przygotował w tym roku wiele niespodzianek. Oprócz stałych wystaw pojawiły się czasowe ekspozycje.

Na wystawie „Machiny Leonarda da Vinci” można było zobaczyć tajemnicze szkice oraz niezwykłe machiny mistrza renesansu, którymi wyprzedził swoją epokę. Helikopter, samochód, rower, łożysko kulkowe, spadochron, most czy czołg to tylko niektóre z wielu jego koncepcji. Ponad kilkadziesiąt zaskakujących wynalazków budziło niekłamany podziw, a wielu z nich można było nie tylko dotknąć, ale też wprawić w ruch, z czego ochoczo korzystali szczególnie młodzi odkrywcy.

Jeśli już o odkrywcach mowa, trzeba powiedzieć, że niezwykłym powodzeniem cieszyły się wykłady w Sali Krzywej na Konferencji Odkrywców. Duża sala nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych. A prelekcje były niezwykle ciekawe. Magdalena Woch mówiła o szalonych podróżach księżnej Daisy, która uciekała często od swojej rodziny i nie chciała nigdy zaakceptować pruskiej etykiety. Piotr Maszkowski opowiadał o nieśmiertelnym temacie Bursztynowej Komnaty, będącej symbolem zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki. Jacek Podemski przypomniał historię Katastrofy Elektrowni Czarnobylskiej, jej skutki dla świata, porównując to zdarzenie z tym, co zdarzyło się w Japonii w elektrowni atomowej Fukushimazawartość zablokowana

Autor: Janusz Wolniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się