Projekt raportu za dwa tygodnie

numer 2403 - 13.08.2019Polska

KOMISJA VAT Projekt raportu z prac komisji ds. VAT, nad którym pracuje przewodniczący komisji poseł Marcin Horała (PiS), ma być gotowy w ciągu dwóch tygodni. Posłowie przesłuchali 67 świadków. Zarejestrowano 315 godzin przesłuchań i przenalizowano 100 tys. stron dokumentacji.

Wiceprzewodniczący komisji, poseł Kazimierz Smoliński (PiS), podkreślił w rozmowie z PAP, że bardzo ważne było przesłuchanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego, który pokazał, jaka była skala utraconych wpływów z podatku VAT. Sprawozdanie NIK nie stało się jednak podstawą do podjęcia działań przez ówczesny rząd PO-PSL. – Grzegorz Schetyna, który odpowiadał za służby specjalne, powiedział podczas przesłuchania, że nic o mechanizmie wyłudzeń VAT nie wiedział, podczas gdy wiadomo przecież, że służby takie informacje mu przekazywały. Już wówczas było wiadomo, że są firmy krzaki, znikający podatnicy – mówił Smoliński.

Smoliński uznał z kolei za naiwne tłumaczenie Donalda Tuska zasłaniającego się niepamięcią w czasie przesłuchania i twierdzącego, że miał on „tysiące dokumentów do podpisania”. – Raport NIK wskazywał na utratę przez skarb państwa miliardów złotychzawartość zablokowana

Autor: Paweł Tunia


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się