​Żydzi i muzułmanie poróżnieni przed świątynią

numer 2403 - 13.08.2019Świat

JEROZOLIMA Kilkadziesiąt osób zostało rannych w starciach pomiędzy izraelską policją a muzułmanami, do których doszło na Wzgórzu Świątynnym. Muzułmanie obchodzący najważniejsze święto islamu Id al-Adha nie chcieli wpuścić na teren świątyni żydów celebrujących w tym czasie Tisza be-Aw.

W niedzielę przed południem izraelskie siły bezpieczeństwa zaczęły rzucać granaty rozpryskowo-hukowe i strzelać plastikowymi kulami w muzułmanów zebranych w meczecie Al-Aksa, trzecim po Mekce i Medynie świętym miejscu islamu. Agresja była spowodowana krzykami i protestami palestyńskich muzułmanów, którzy mieli rzucać hasła nacjonalistyczne i podburzać współwiernych do agresji przeciwko Izraelczykom. Agencje informacyjne podają, że w pewnym momencie wyznawcy islamu mieli skandować: „Allahu Akbar!” (Bóg jest wielki!).

11 sierpnia br. był szczególnym dniem dla wyznawców obu religii. Wyznawcy Allaha obchodzili bowiem w meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym najważniejsze święto islamu Id al-Adha, które upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Bogazawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się