Saudowie łamią własny rozejm

numer 2403 - 13.08.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Siły dowodzone przez Saudyjczyków zaatakowały pozycje jemeńskich separatystów z południa kraju, którzy do niedawna byli sojusznikami władz Jemenu. Do operacji doszło w trakcie rozejmu narzuconego obu stronom przez Rijad.

Arabia Saudyjska nie pozostawiła w ten sposób wątpliwości, że jest gotowa na zdecydowane rozwiązania, by uniemożliwić rozszerzanie się konfliktu, który zagrażał sojusznikom walczącym z inną jemeńską rebelią – Huti, wspieraną przez Iran. Z tymi ostatnimi koalicja dowodzona przez Rijad walczy już od czterech lat.

Po tym, jak po czterech dniach walk między separatystami z południa Jemenu a jemeńskimi siłami rządowymi oddziały pierwszych zajęły wszystkie bazy wojskowe, a także pałac prezydencki w Adenie, w niedzielę obie strony zaaprobowały rozejm. Apelowali o niego Saudowie i ich koalicjanci.

Władze w Rijadzie wystosowały komunikat, w którym informują, że niedzielny atak na separatystów z południa nastąpił w obronie legalnych władz Jemenu, a także zapowiedziały, że dojdzie do kolejnych, jeśli warunki dowodzonej przez Saudyjczyków koalicji nie będą respektowanezawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się