fot. Pixabay/d

Dopłaty do prądu uratują przedsiębiorstwa

WSPARCIE \ Rekompensaty wzorowane na europejskich rozwiązaniach

numer 2403 - 13.08.2019Gospodarka

Rekompensaty za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2 pomogą naszemu przemysłowi zachować konkurencyjność oraz pozwolą utrzymać ok. 1,3 mln miejsc pracy w przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów – komentuje podpisaną przez prezydenta ustawę w tej sprawie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Resort zwraca uwagę, że duże przedsiębiorstwa energochłonne zlokalizowane są najczęściej w mniejszych miastach, a jedno miejsce pracy w tym przemyśle tworzy nawet 5–7 miejsc pracy w całym ekosystemie, będąc często trzonem lokalnej gospodarki. Duże firmy energochłonne odprowadzają też znaczne podatki na rzecz miast, w których są zlokalizowane.

Podpisana przez prezydenta ustawa o systemie rekompensat dla sektorów energochłonnych jest reakcją na to, że są one dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi. Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do fali dezinwestycji, a nawet całkowitego zaniku wielu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstwzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się