Poczuj bluesa

​NASZ PATRONAT \ Rawa Blues Festival po raz 39.

numer 2403 - 13.08.2019Kultura

Rawa Blues odbędzie się w tym roku już po raz 39. Katowicki festiwal postał w czasach słusznie minionych, jako wielkie coroczne święto niszowej muzyki. W nowej rzeczywistości społeczno-politycznej osiągnął rangę wielkiej i ważnej sceny prezentującej bluesa i bliskie mu gatunki. Przez międzynarodowe stowarzyszenie Blues Foundation w Memphis został uhonorowany nagrodą dla „największego na świecie festiwalu pod dachem”.

Od dziesiątków lat blues potwierdza swój ogromny potencjał, istniejąc w wielu stylach muzycznych, które się z niego wywodzą i które zapewne bez niego by nie powstały. Wymieńmy przykładowo choćby jazz, rock and roll czy rock. Blues to jednak przede wszystkim gatunek muzyki popularnej o bogatej i fascynującej historii. Od dawna jest wykonywany i słuchany na wielu kontynentach, celebrowany na festiwalach – tych niecodziennych, wyjątkowych spotkaniach muzyków z fanami.

Twórca i szef Rawy Blues, muzyk i kompozytor Irek Dudek, przygotowując co roku kolejną edycję, stara się prezentować interesujących i wyjątkowych wykonawców, często po raz pierwszy występujących w Polsce. Na przestrzeni lat oprócz krajowej czołówki bluesa na festiwalu gościli znakomici artyści zagraniczni, głównie z ojczyzny bluesa, w tym m.in. legendarne postacie, takie jak Junior Wells i Koko Taylor, oraz współczesne gwiazdy, takie jak Robert Cray i Keb’ Mo’.

Podczas pierwszego dnia 39. Rawy Blues Festival blues wypełni wspaniałą pod względem akustycznym i architektonicznym salę koncertową NOSPR. Słuchać będziemy znanego już bywalcom tego festiwalu amerykańskiego harmonijkarza i wokalisty Ricka Estrina z zespołem The Nightcats oraz Irka Dudka, który na tę okazję przygotuje specjalny programzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się