W hołdzie obrońcom ojczyzny

numer 2404 - 14.08.2019Polska

ŚWIĘTO SIŁ ZBROJNYCH 60 statków powietrznych, ponad 180 ciężkich maszyn bojowych oraz blisko 2,6 tys. żołnierzy – tak w tym roku będzie wyglądała wielka defilada pt. „Wierni Polsce”, która w czwartek przejdzie ulicami Katowic.

To ta bitwa zatrzymała inwazję komunizmu na Europę Zachodnią. Polsko-bolszewicka batalia rozegrała się na obrzeżach Warszawy między 13 a 25 sierpnia 1920 r. Naczelnym wodzem Wojska Polskiego był Józef Piłsudski. To m.in. na pamiątkę Cudu nad Wisłą 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Uroczysta defilada wojskowa, organizowana co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędzie się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W pochodzie weźmie udział 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody HMMWV (popularne humvee)zawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się