fot. mat. pras./d

Wybuch na rosyjskim poligonie źródłem skażenia

​ROSJA \ Nowoczesna broń, która zawiodła

numer 2404 - 14.08.2019Świat

Nie milkną komentarze po wybuchu na rosyjskim poligonie wojskowym na zachód od Archangielska. W jego wyniku doszło do lokalnego skażenia radioaktywnego. Zaniepokojenie wzbudził fakt, że rosyjskie media milczały na temat zdarzenia przez dłuższy czas, co budziło skojarzenia z katastrofą w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Źródła amerykańskie w czwartek, w dniu katastrofy, odnotowały (powołując się na zdjęcia satelitarne), że na Morzu Białym w pobliżu Siewierodwińska pojawił się tankowiec „Sieriebrianka” przeznaczony do neutralizacji płynnych odpadów radioaktywnych. Dopiero 10 sierpnia Rosatom (Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej) poinformował, że doszło do wybuchu podczas testowania rakiety z „radioizotopowym elementem w silniku”. Testy odbywały się na platformie morskiej, a wybuch nastąpił w następstwie zapłonu paliwa rakiety. W wyniku wybuchu kilka osób zostało wrzuconych do wody.

Według oficjalnego komunikatu zginęło pięciu pracowników Rosatomu, a trzech zostało ciężko rannych.

Artykuł o wypadku opublikował m.in. „The New York Times”. Do tematu odniósł się także prezydent USA Donald Trump w poniedziałkowym tweecie. Pisząc o wybuchu rosyjskiego pocisku, amerykański lider napomknął, że Stany Zjednoczone mają „podobną, ale bardziej rozwiniętą technologię”. Wyraził zaniepokojenie stanem środowiska wokół miejsca wypadku. „Eksplozja rosyjskiego pocisku Skyfall spowodowała obawy o skażenie powietrza w rejonie wyrzutni i daleko poza nim. Niedobrze” – napisał Donald Trump. Skyfall (a ściślej SSC-X-9 Skyfall) to używana w NATO nazwa rosyjskiego projektu 9M730 Buriewiestnik.

O nowym pocisku wspomniał po raz pierwszy prezydent Rosji Władimir Putin 1 marca ubzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się