Rosja zwiększa wpływy w obszarze Morza Kaspijskiego

TURKMENISTAN \ Pierwszy taki szczyt

numer 2404 - 14.08.2019Świat

Przedstawiciele pięciu państw mających dostęp do Morza Kaspijskiego spotkali się w pobliżu turkmeńskiej Turkmenbaszy, aby dyskutować o podziale bogactw tego największego jeziora na świecie. – Morze Kaspijskie jest strategiczne dla Rosji nie tylko ze względu na surowce naturalne, lecz także możliwość realizacji interesów Rosji w odniesieniu do innych państw leżących nad tym akwenem – mówi Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Podczas pierwszego Kaspijskiego Forum Ekonomicznego (CEF) odbywającego się w ośrodku turystycznym Azawa pod miastem Turkmenbasza w Turkmenistanie omawiane były kwestie dotyczące usprawnienia handlu oraz zwiększenia inwestycji, m.in. w sektorach energetycznym, wydobywczym i infrastrukturalnym, między państwami brzegowymi.

Konwencję ramową o statusie prawnym akwenu przywódcy pięciu państw brzegowych (Rosja, Iran, Kazachstan, Azerbejdżan i Turkmenistan) przyjęli dopiero w sierpniu ub.r. na szczycie kaspijskim w kazachskim Aktau. Dokument wprowadza zakaz obecności w akwenie sił zbrojnych państw niebędących stronami konwencjizawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się