Zakupy z kartami silniej chronione

numer 2404 - 14.08.2019Gospodarka

Procedury W połowie września wejdą w życie unijne przepisy nakazujące, aby dla bezpieczeństwa posiadaczy kart bankowych po każdych pięciu transakcjach konieczna była weryfikacja kodem PIN. Teraz wpisanie kodu wymagane jest jedynie przy zakupach powyżej 50 zł.

Po 14 września będzie to wymagane nawet dla niewielkich płatności, jeśli wcześniej przeprowadzono pięć transakcji bez zatwierdzania PIN‑em, a ich łączna suma przekroczy równowartość 150 euro (600 zł). Nieoficjalnie banki w Polsce zapowiadają, że dla naszego bezpieczeństwa ten próg obniżą jeszcze bardziej. Jeśli tego nie ucznią, to w praktyce dla posiadaczy kart nic się nie zmieni. Z uwagi na kurs euro do złotego przeprowadzenie pięciu transakcji po 50 zł, niewymagających podania PIN‑u, da równowartość niecałych 60 euro, czyli kwoty sporo poniżej limitu unijnego.

Celem unijnego rozporządzenia wprowadzającego dodatkowe uwierzytelnienie klientów jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z elektronicznych usług płatniczych. Reguła wprowadzania kodu po pięciu transakcjach ma ograniczyć nadużyciazawartość zablokowana

Autor: a.mac.


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama