Na polu chwały

​Święto Wojska Polskiego \ Za żołnierski trud i ofiarę życia

numer 2404 - 14.08.2019O sztuce

Na wystawie pt. „Służyli Niepodległej. Wojsko Polskie 1918–1939” Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prezentuje najnowsze dary i nabytki, które ostatnio wzbogaciły różne kolekcje tej instytucji.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ta ciesząca się od lat ogromnym zainteresowaniem wszystkich pokoleń polskiego społeczeństwa muzealna placówka, zawsze atrakcyjnie przypomina najważniejsze w historii Polski rocznice i wskazuje na znaczenie, jakie w naszych dziejach odegrały siły zbrojne.

Dekret marszałka

„Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnym. Czyniąc zadość powyższej potrzebie, powołuję do życia w Warszawie Muzeum Wojska, jako centralną instytucję muzealną wojskową w Polsce, oraz zatwierdzam jego statut” – pisał w dekrecie z 22 kwietnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski. Drukiem dekret ukazał się w Dzienniku Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych 11 maja 1920 r.

Sale ekspozycyjne pierwszego Muzeum Wojska w Warszawie zajmowały część budynku po dawnym cyrkule carskiej policji przy ul. Podwale 15. Po wzniesieniu w latach 1931–1934 monumentalnych gmachów, specjalnie zaprojektowanych na potrzeby Muzeum Narodowego przy Al. Jerozolimskich, to tam znalazły się zbiory Muzeum Wojska. Urządzona została ekspozycja stała, organizowano też wystawy czasowe.

Świetnie rozwijającą się działalność nowej placówki, co chwila wzbogacanej ciekawymi darami i nowymi eksponatami, przerwał wybuch II wojny światowej. Niemieccy okupanci zlikwidowali Muzeum Wojska, zajmując jego sale na magazyny Waffen SS. Większość muzealnych zbiorów została wywieziona do Niemiec, reszta rozproszona i zrabowana.

Po kapitulacji Niemiec i zakończeniu wojny udało się odnaleźć i rewindykować znaczną część wywiezionych do Niemiec zbiorów. Już w styczniu 1946 r. została otwarta pierwsza wystawa stała, na którą złożyły się odebrane Niemcom eksponaty oraz szybko napływające nowe dary i depozyty.

Kolekcje militariów

Jednym z ważniejszych zbiorów polskich militariów, pozyskanych w okresie międzywojennym przez Muzeum Wojska, była kolekcja wspaniałego malarza batalisty Józefa Brandta. Zabytkowa broń, rzędy końskie, husarskie skrzydła, które muzeum jako depozyt przekazała córka malarza, do dziś stanowią imponującą wizytówkę tej wojskowej placówkizawartość zablokowana

Autor: Jarosław Kossakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama