Kreml prowokuje w powietrzu

​MOSKWA \ Tu-160 w pobliżu Alaski

numer 2405 - 16.08.2019Świat

Rosja przerzuciła bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, do swojej bazy Anadyr zlokalizowanej o niecałe 20 minut lotu od wybrzeży Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie bombowce Tu-95MS przeleciały wzdłuż mórz Północnego oraz Barentsa. Odczytano to jako zachowanie prowokacyjne wobec Stanów Zjednoczonych oraz NATO.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o tym, że bombowce strategiczne Tu-160 po locie trwającym osiem godzin z bazy w Saratowie, leżącego nad Wołgą, dotarły do bazy Anadyr w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Oba ośrodki są oddalone od siebie o 6 tys. km. Lot tych samolotów był częścią taktycznych ćwiczeń mających sprawdzić zdolności przerzucania środków bojowych na duże odległości.

Jak zauważa rządowa „Rossijskaja Gazieta”, bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej zostały przebazowane na odległość mniejszą niż 600 km od granicy z USA. Tu-160, w kodzie NATO oznaczany jako Blackjack, ma zasięg operacyjny 12,3 tys. km, operuje na pułapie do 15,6 tys. m i jest w stanie osiągnąć prędkość 2,2 tys. km/hzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się