reklama


fot. Gaz-System.pl/d

Pierwsza umowa na dostawy w ramach Baltic Pipe

​INWESTYCJE \ Osłabiamy rosyjski dyktat

numer 2405 - 16.08.2019Gospodarka

Ponad pół miliarda złotych wart jest kontrakt zawarty pomiędzy Gaz-Systemem a firmą Solar Turbines z USA na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu w ramach projektu Baltic Pipe. To jedna z największych umów podpisanych w polskim sektorze gazowym.

Zawarty kontrakt rozpoczyna dostawy sprzętu w ramach programu. Zgodnie z jego zapisami za półtora roku do tłoczni gazu w Goleniowie, Gustorzynie i Odolanowie trafi 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że umowa jest istotna nie tylko dla budowy Baltic Pipe, lecz także dla rozwijających się stosunków polsko-amerykańskich oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego między Stanami Zjednoczonymi a Polską. – To kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe – inwestycji, która zgodnie z harmonogramem będzie zakończona w październiku 2022 r. Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje ją za jedną z najważniejszych, kluczowych, strategicznych dla kraju – zapewnił. Naimski dodał, że dzięki realizowanym obecnie inwestycjom w 2022 r. osiągniemy taki stopień bezpieczeństwa dostaw, że nie będziemy się musieli obawiać rosyjskiego monopolu, z jakim mieliśmy do czynienia przez latazawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama