​Czy UE pomoże poszkodowanym przez suszę?

numer 2405 - 16.08.2019Gospodarka

ROLNICTWO Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej w związku z suszą. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, na koniec lipca straty spowodowane suszą oszacowano na ok. 1,88 mld zł.

Wniosek został złożony tydzień temu, a przedstawione wówczas straty oszacowano na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł – powiedział Ardanowski na antenie Polskiego Radia 24. Według najnowszych szacunków resortu rolnictwa i rozwoju wsi na koniec lipca straty spowodowane przez tegoroczną suszę wynoszą 1 mld 87 mln 955 tys. zł.

Minister wyjaśnił, że będzie zabiegał o unijną pomoc, choć – jego zdaniem – UE raczej zbyt solidarna nie jest, a jej młyny mielą wolno. – Polska otrzymała symboliczną pomoc po ogromnych stratach spowodowanych w 2017 r. przez wichurę w woj. kujawsko-pomorskim po półtora roku od jej wystąpienia. Dostaliśmy kilkanaście milionów euro. Była to kropla w morzu potrzeb – ocenił Ardanowski.

Szef resortu kolejny raz zapewnił, że bez względu na efekt jego starań o unijną pomoc rolnicy nie pozostaną bez pomocy, ale jej wysokość będzie znana po oszacowaniu wszystkich stratzawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się