Gazprom nie ma pieniędzy na terminal LNG

numer 2406 - 17.08.2019Gospodarka

SUROWCE Gazprom chce od rosyjskiego rządu finansowego wsparcia budowy kompleksu gazowego w Ust-Łudze. Przez lata Rosjanie twierdzili, że płynny gaz dostarczany tankowcami nie może być tańszy od surowca z rurociągu. Rynek zweryfikował te teorie, dlatego próbują oni odnowić projekt bałtyckiego LNG.

W dokumencie, który do premiera Dmitrija Miedwiediewa skierował szef koncernu Aleksiej Miller, pada propozycja nadania projektowi LNG i powiązanemu z nim przedsiębiorstwu chemiczno-gazowemu statusu narodowego znaczenia dla gospodarki. Ponadto Miller poddaje pod rozwagę państwowemu bankowi rozwoju VEB możliwość współfinansowania projektu oraz prosi ministerstwo finansów, aby opracowało mechanizm subsydiów pozwalający na zwiększenie wkładu kapitałowego VEB.

Warto zauważyć, że projekt pierwotnie nazywał się Baltic LNG i w ocenie Rosjan miał im pomóc rywalizować z USA na rynku skroplonego gazu. Inwestycja miała być realizowana przez Gazprom z Royal Dutch Shell. Jednak wiosną tego roku brytyjsko-holenderska korporacja wycofała się z przedsięwzięcia, ponieważ jego konfiguracja uległa poważnej zmianie. – Powodem jest to, że nie wierzymy w zintegrowany projektzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się