fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Zamówienia publiczne wymagają pilnych zmian

​LEGISLACJA \ Stawką jest los wielu firm budowlanych oraz projektów infrastrukturalnych

numer 2416 - 27.08.2019Gospodarka

Organizacje biznesowe apelują o szybkie uchwalenie ustawy – Prawo zamówień publicznych. – Wybieranie najtańszych ofert musi się skończyć – mówi dr Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP. Jest szansa, że Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu 30 sierpnia.

Obowiązująca ustawa funkcjonuje od 2004 r. i była nowelizowana kilkadziesiąt razy, w tym kilkakrotnie były to istotne zmiany. W opinii ekspertów w aktualnym brzmieniu przepisy nie przystają do realiów życia społeczno-gospodarczego i bywają niejasne dla posługujących się nimi podmiotów. – Praktyka stosowania ustawy została sprowadzona do tego, że zamawiający ma tylko prawa, a na wykonawcę przerzucono ryzyko i obowiązki. Dlatego potrzebna jest kompleksowa zmiana, która może się dokonać tylko poprzez przyjęcie zupełnie nowej ustawy – wyjaśnił Juchniewicz.

Jego zdaniem przyjęte w projekcie założenia, jak odformalizowanie procedur dla zamówień poniżej progów unijnych czy badanie kształtowania umów zgodnie z zasadą proporcjonalności, zasługują na poparcie. Organizacja dostrzega też wyjście naprzeciw oczekiwaniom biznesu, by relacje zamawiających z wykonawcami były bardziej partnerskiezawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama