​Turyści polubili wąskotorowe kolejki

numer 2416 - 27.08.2019Gospodarka

TRANSPORT Prawie 900 tys. osób skorzystało w ub.r. z atrakcji przejazdu kolejami wąskotorowymi. To dobry prognostyk na przyszłość, zwłaszcza że rośnie rentowność tych kolei, co pozwoli na podnoszenie poziomu usług – ocenia Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Turyści korzystają z kolejek wąskotorowych przede wszystkim w okresie od maja do końca września, szczyt przypada na miesiące letnie. Jak podali operatorzy tych kolei, w ub.r. skorzystało z tej formy przejazdu 892,9 tys. pasażerów. To mniej niż w 2016 r., kiedy było 947,5 tys. osób.

– Jednak spadek był związany z optymalizacją przewozów na wielu liniach oraz niewielkim stopniem inwestycji w infrastrukturę – wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego w raporcie „Koleje wąskotorowe w Polsce w 2018 r.”. Na wyniki przewozowe wpływ miało również zamknięcie Kolei Parkowej w Chorzowie oraz zawieszenie eksploatacji pociągów wąskotorowych w ramach Pleszewskiej Kolei Wąskotorowej. Patrząc historycznie, turystów przybywa, w 2014 r. było tylko 588,9 tys. pasażerów.

Łączna długość wszystkich linii kolei wąskotorowych wynosiła w 2018 r. 373,6 km. Najdłuższym czynnym odcinkiem była Przeworska Kolej Dojazdowa, gdzie ruch odbywał się na trasie o długości 46,2 kmzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama