fot. Joanna van Fenema/Kancelaria Sejmu/d

Polacy w grze – wybór delegacji Parlamentu Europejskiego

​OBSADA INSTYTUCJI UE \ Kto pokieruje współpracą PE z parlamentami państw nienależących do Unii oraz innymi regionami świata

numer 2421 - 02.09.2019Publicystyka

W tym tygodniu Parlament Europejski wraca do pracy po kanikule trwającej od trzeciej dekady lipca. Zwyczajowo europarlamentarne wakacje trwają dłużej lub znacznie dłużej niż te polskiego parlamentu.

W mediach zachodnioeuropejskich w kontekście parlamentu w Brukseli i Strasburgu uwaga skoncentrowana jest na przesłuchaniach przez komisje Parlamentu Europejskiego kandydatów na 26 komisarzy Komisji Europejskiej. Nie zauważa się niemal w ogóle (jednym z nielicznych wyjątków był mój artykuł w „Gazecie Polskiej Codziennie” z 26 sierpnia: „Bruksela przed wyborami do KE: ostatnie rozgrywki”) innego rozdania personalnego. Chodzi o wybór europarlamentarnych delegacji, a więc struktur zajmujących się kontaktami z krajami trzecimi wobec Unii, przy czym często chodzi nie tyle o pojedyncze państwa, ile o całe regiony. Warto wiedzieć, jakimi instrumentami dysponuje Parlament Europejski w kontekście prowadzenia polityki międzynarodowej, która oficjalnie jest częścią polityki zewnętrznej Unii Europejskiej, a w praktyce politycznej jest obszarem wpływów państw narodowych.

Rosjanie w… PE

Oto owe delegacje z podziałem na regiony: Azja i Pacyfik. Delegacja UE do współpracy z Kazachstanem, Kirgistanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Mongolią obejmuje całą Azję postsowiecką, w tym pięć dawnych azjatyckich republik ZSRS. Dotychczas przewodniczącą tej delegacji była Łotyszka Iveta Grigule, która zaczynała w 2014 r. jako eurosceptyczka, aby wkrótce przejść do frakcji liberałów. Jej zastępczynią była również reprezentantka Łotwy, ale reprezentująca rosyjską mniejszość Tatiana Zdanok z frakcji Zielonych. Charakterystyczne zresztą, że nieliczni Rosjanie deputowani do europarlamentu z krajów bałtyckich wybierali członkostwo w tych delegacjach PE, które zajmują się obszarem postsowieckim. Od września nowym przewodniczącym tej delegacji w europarlamencie ma zostać Włoch z formacji Berlusconiego Forza Italia Fulvio Martusciello.

W tym samym regionie funkcjonuje też delegacja UE do współpracy z Afganistanem, a także Australią i Nowa Zelandią. Reszta to delegacje do spraw kontaktów z najważniejszymi krajami Azji: osobno z Chinami, osobno z Indiami i osobno z Japonią. Poza tym działa też delegacja do spraw stosunków z państwami Azji Południowej, a także osobna delegacja ds. Azji Południowo-Wschodniej i ASEAN. Jest też struktura delegowana do kontaktów z obiema Koreami, co w praktyce sprowadza się do relacji z Koreą Południową.

Polska obecność, polskie aspiracje

Delegacja PE do Zgromadzania Parlamentarnego UE–AKP (czyli Azja, Karaiby, Pacyfik) w zeszłej kadencji była współkierowana przez polskich europosłów. Współprzewodniczącymi tejże byli przedstawiciele PiS w PE: Jadwiga Wiśniewska i Edward Czesak. Zgromadzenie Parlamentarne UE–ACP obejmuje najwięcej państw. Formalnie liczy 105 krajów – 28 z UE i 77 afrykańskich oraz położonych na Pacyfiku i Karaibach. Europarlament ma też osobną delegację do spraw kontaktów z USA. Na jej czele ma stanąć były szef MSZ w rządzie PO-PSL i były marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Osobna delegacja zajmuje się kontaktami z Kanadą. Jest też delegacja dszawartość zablokowana

Autor: Ryszard Czarnecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się