Mecz po latach

​FELIETON KIBICA

numer 2426 - 07.09.2019Sport

Na boisku w okresie międzywojennym nie spotkali się nigdy. W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku na kultowym stadionie przy ul. Traugutta odbędzie mecz Gedania Gdańsk–Pogoń Lwów.

Dla kibiców będzie on niesamowitą gratką. Spotkanie zostało zaplanowane na 7 września 2019 r. na godz. 14. Odbędzie się ono na stadionie przy ul. Traugutta we Wrzeszczu. W role zawodników historycznych drużyn wcielą się współcześni piłkarze i znane osobowości, zaś obie drużyny wystąpią w historycznych strojach. Stadion zostanie na ten czas udekorowany zgodnie z realiami lat 30. ubiegłego wieku. Całość wydarzenia będzie opatrzona profesjonalnym komentarzem historycznym, w którym pojawią się wątki odnoszące się do poszczególnych piłkarzy. Ideą tego wydarzenia jest upamiętnienie polskich sportowców dwudziestolecia międzywojennego, zwłaszcza tych, którzy podczas okupacji włączyli się w działalność konspiracyjną i za ojczyznę oddali swoje życie. Sportowcy ginęli w obozach koncentracyjnych, byli rozstrzeliwani w masowych egzekucjach. Takich w szeregach Gedanii nie brakowało.

Dla historii Gdańska to spotkanie będzie wyjątkowe. Klub Gedania zrzeszający Polaków z Wolnego Miasta Gdańska powstał w 1922 r. W latach 1934–1939 był on zrzeszony w Deutscher Fußball-Bund i Gauliga Ostpreußen, gdzie grał w dywizji Gauliga Danzig. Do największych sukcesów należało dwukrotne wywalczenie 2. miejsca w sezonach 1936–1937 i 1937–1938zawartość zablokowana

Autor: ks. Jarosław Wąsowicz SDB


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się