Wygrana dla przyszłych generacji

​Koszykówka \ Wielki mecz reprezentacji Polski, która pokonała Rosję i awansowała do najlepszej ósemki świata!

numer 2424 - 07.09.2019Sport

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Foshanie Rosję 79:74 (16:22, 18:18, 19:17, 26:17) w meczu grupy I drugiej fazy mistrzostw świata w Chinach. Cztery godziny później, gdy Argentyna ograła Wenezuelę, okazało się, że zwycięstwo nad Sborną dało nam ćwierćfinał mundialu!

Biało-Czerwoni wygrali dotychczas wszystkie cztery spotkania w turnieju. Łącznie z eliminacjami ich zwycięska passa w meczach o punkty wynosi już dziewięć!

Mecz z Rosjanami to był prawdziwy horror. Rywale prowadzili niemal od początku spotkania. Cały czas różnica była jednak bardzo mała. Biało-Czerwoni nie pozwalali Sbornej na odskoczenie większą liczbą oczek. Pierwszą kwartę przegraliśmy 16:22, do przerwy było 34:40.

Prowadzenie najwyraźniej uśpiło Rosjan, bo Polacy z biegiem minut odrabiali straty. Trzecią kwartę wygraliśmy 19:17 i na ostatnią wychodziliśmy przy stanie 53:57. I wtedy nasi zaczęli grać na poważnie. Do remisu 58:58 szybko doprowadził Aaron Cel. Po rzutach za trzy Adama Waczyńskiego wyszliśmy na prowadzenie 64:58. Wtedy nastąpił, jak się okazało, ostatni zryw Rosjan w tym meczu. Rywale wyrównali na 64:64 i później już do końca prowadzili tylko Polacy.

Kiedy na pół minuty przed ostatnią syreną było już 77:71, chyba nikt w polskiej ekipie nie miał wątpliwości, że zwycięstwo stanie się faktem. Przy stanie 77:74 rzuty wolne wykonywał Waczyński. Trafił oba, pieczętując sukces kadry Taylora. W sumie niespełna 30-letni zawodnik zdobył 18 pkt, najwięcej w zwycięskiej drużynie.

Na uwagę zasługuje skuteczność Polaków przy rzutach wolnych, co okazało się jednym z kluczowych elementów. Łącznie wykonywali 38, trafiając aż 35, co oznacza 92-proc. skuteczność. Rosjanie mieli pod tym względem gorsze statystki – tylko 13 trafionych na 19 prób