​Lewe cysterny to rzeczywisty powód do wstydu

numer 2427 - 09.09.2019Gospodarka

PALIWA Do 2015 r. na każdym litrze paliwa przestępcy wyłudzali od 1 zł do 2,5 zł, a więc 40 tys. zł na cysternie – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Przedstawiając wyliczenia strat budżetu państwa w związku z przestępczością paliwową, nawiązał do akcji PiS „Cysterny wstydu PO-PSL”.

Skiba przypomniał szacunki ekspertów i państwowych instytucji, według których do 2015 r. codziennie wjeżdżało do Polski od 500 do 750 cystern z nielegalnym paliwem. – Mówił o tym między innymi Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, agendy ONZ. Na każdej cysternie strata budżetu państwa zależała od schematu wyłudzeń, gdyż część firm wwoziła paliwo bez płacenia VAT, akcyzy i opłaty paliwowej. Inne schematy działania przestępców zakładały płacenie akcyzy i opłaty paliwowej, a wyłudzany był tylko VAT. Stanowi on nieco poniżej 20 proc. ceny paliwa – wyjaśnił wiceminister.

– Więc na jednym litrze wyłudzenie może mieć wartość od 1 zł do 2,5 zł. Stąd, przyjmując średnią wielkość cysterny ok. 30 tys. litrów, korzyść dla przestępcy na jednej cysternie wynosiła ok. 40 tys. zł, a nawet więcej – wyliczył Skibazawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się