Hattrick Kaczyńskiego to szansa i wyzwanie

​ROZWÓJ \ Wzrost płac to dla pracodawców bodziec do zwiększania innowacyjności

numer 2427 - 09.09.2019Gospodarka

Propozycje PiS są bardzo konkretne i dotyczą portfeli Polaków – tak eksperci oceniają zapowiedź PiS dotyczącą m.in. podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł w 2023 r. – Wyższe płace podtrzymają popyt i wzrost gospodarczy, ale będą dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców i państwa – dodają.

Podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł w 2023 r., druga trzynasta emerytura w 2021 r. i pełne dopłaty do hektara dla rolników to tzw. hattrick Kaczyńskiego, czyli propozycje prezesa PiS przedstawione podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie. – Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Co o tych zapowiedziach sądzą eksperci? Ich zdaniem najważniejsza z tych propozycji to obietnica podniesienia pensji minimalnej. Prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka ze Szkoły Głównej Handlowej oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uważa, że to poważne wyzwanie dla przedsiębiorców i państwa, ale z drugiej strony – jak podkreśla – wyższe płace podtrzymają popyt i wzrost gospodarczy.

– Działania na rzecz wyższej płacy to czynnik nakręcający wzrost PKB – ocenia profesor SGH. Przypomina, że w ekonomii zawsze jest strona, która ponosi koszty i ta, która zyskuje. – Ale te interesy mogą zostać pogodzone przy odpowiednio prowadzonej polityce społeczno-gospodarczej – zaznacza Mączyńska-Ziemacka. Jej zdaniem wzrost płac to dla pracodawców bodziec do zwiększania innowacyjności. Pytanie, czy i w jakim stopniu pracodawcy w taki właśnie sposób zareagują na nową sytuację?

Prezes PTE zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt zapowiadanych zmianzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się