Kolejny republikanin chce powstrzymać Trumpa

numer 2428 - 10.09.2019Świat

WASZYNGTON Były gubernator Południowej Karoliny Mark Sanford ogłosił, że rzuci wyzwanie Donaldowi Trumpowi w republikańskich prawyborach na kandydata na stanowisko prezydenta USA.

Każdy kandydat na prezydenta USA musi najpierw uzyskać nominację partii, z której startuje. W wypadku obu głównych ugrupowań, Republikanów i Demokratów, dzieje się to w ogólnokrajowych prawyborach, w których uczestniczą zarejestrowani wyborcy.

Sytuacja, w której o reelekcję stara się urzędujący prezydent, teoretycznie niczym się od tego nie różni. W praktyce jednak nieuzyskanie przez takiego kandydata nominacji własnej partii jest bardzo mało prawdopodobne. W całej historii USA taka sytuacja zdarzyła się tylko raz. Franklin Pierce, 14. prezydent USA, podpadł Demokratom z północy swoim poparciem dla południowych stanów i w 1852 r. stracił przez to nominację na rzecz Jamesa Buchanana.

Sanford ogłosił w lipcu br., że pomimo tego spróbuje rzucić Trumpowi wyzwanie. W niedzielę na antenie Fox News potwierdził ten zamiar. – Planowałem ogłoszenie tego w domu w tym tygodniu. Mieliśmy huragan na wybrzeżu Karoliny Południowej, więc to przeszkodziło w tym planie, ale mówię wam teraz, że mam zamiar wystartować – oznajmiłzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się