Czy KE podniesie dopłaty dla Polski?

ROLNICTWO \ Na Malcie producenci rolni dostają trzy razy więcej pieniędzy niż nasi

numer 2428 - 10.09.2019Gospodarka

Najwyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników są na Malcie – ponad 600 euro do hektara. W Grecji wynoszą one ponad 500 euro, w Holandii – ponad 400 euro, w Belgii, we Włoszech i na Cyprze – ponad 350 euro. Polscy rolnicy otrzymują nieco ponad 200 euro, ale rząd PiS chce, by KE zwiększyła tę kwotę do średniej UE, czyli 260 euro.

Polska i inne kraje naszego regionu od lat domagają się wyrównania dopłat bezpośrednich dla swoich rolników. Generalnie farmerzy z zachodnich państw Unii Europejskiej otrzymują większe dopłaty bezpośrednie, a Komisja Europejska uzasadnia tę sytuację tym, że koszty życia oraz pracy są na Zachodzie znacznie wyższe niż w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z dokumentu KE z 2018 r. dotyczącego dopłat bezpośrednich wynika, że najwyższe dopłaty – ponad 600 euro do hektara – otrzymywali producenci rolni na Malcie. Rolnicy w Grecji dostają ponad 500 euro do hektara, w Holandii – ponad 400 euro, w Belgii, we Włoszech i na Cyprze – ponad 350 euro. Polska z nieco ponad 200 euro znajduje się pod koniec drugiej dziesiątki państw UE, jeśli chodzi o wysokość dopłat do hektara, i poniżej unijnej średniej, która wynosi 260 eurozawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się