fot. Archiwum/PAP

Ursula von der Leyen zaprezentowała skład KE

BRUKSELA \ Janusz Wojciechowski ma odpowiadać za rolnictwo

numer 2429 - 11.09.2019Świat

Mająca objąć 1 listopada br. stanowisko szefowej Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wczoraj w Brukseli przedstawiła kandydatury na stanowiska 27 komisarzy i ośmiu wiceprzewodniczących na lata 2019–2024. Polskę w tym organie wykonawczym Unii Europejskiej będzie reprezentować Janusz Wojciechowski, który ma zostać nowym komisarzem rolnictwa. – Skład komisji wynika z trudnego kompromisu trzech sił politycznych w Parlamencie Europejskim we współpracy z rządami 27 państw – mówi francuski komentator „Codziennej” Zbigniew Stefanik.

Ten zespół nada kształt działaniom Unii. Będziemy zdecydowanie przeciwdziałać zmianie klimatu, zbudujemy partnerstwo z USA, określimy nasze stosunki z coraz bardziej stanowczo manifestującymi swoją pozycję Chinami, a nasi sąsiedzi, np. Afryka, będą mogli na nas polegać – zaznaczyła Ursula von der Leyen, przedstawiając nowy skład Komisji Europejskiej.

Kandydatem na komisarza rolnictwa Ursuli von der Leyen został Janusz Wojciechowski. Był wieloletnim członkiem PE, gdzie pracował w komisji rolnictwa. Od maja 2016 r. sprawuje funkcję przedstawiciela Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. – Teka komisarza ds. rolnictwa, którą ma objąć Janusz Wojciechowski, jest bardzo ważna. Obszar odpowiedzialności jest dokładanie taki sam jak w ustępującej Komisji – zaznaczyła niemiecka polityk. Zdaniem byłego wiceszefa PE Ryszarda Czarneckiego ważne jest, że to Janusz Wojciechowski ma zostać komisarzem. – Bo to oznacza, że będzie walczył o większy budżet na rolnictwo. Zwłaszcza że KE w starym składzie zaproponowała cięcia na wspólną politykę rolną w wysokości 5 proc. – wyjaśnia w rozmowie z „Codzienną”.

Ponadto w skład nowego kolegium wejdzie ośmiu wiceprzewodniczących. Jak mówiła Ursula von der Leyen, wiceprzewodniczący będą wytyczali kierunki prac w najistotniejszych, nadrzędnych kwestiachzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się