Teheran idzie po broń jądrową

numer 2429 - 11.09.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Iran instaluje zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu, co ma służyć przyspieszeniu tego procesu, ale jest niezgodne z międzynarodową umową – potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W poniedziałek w raporcie MAEA poinformowano, że działania Iranu związane ze wzbogacaniem uranu są niezgodne z postanowieniami porozumienia nuklearnego z Zachodem z 2015 r. Z weryfikacji przeprowadzonych przez oenzetowską agencję wynika, że Teheran zainstalował bądź był w trakcie instalowania w zakładach wzbogacania uranu ponad 50 wirówek nowej generacji w mieście Natanz. Zgodnie z umową Iran może wzbogacać uran tylko za pomocą wirówek pierwszej generacji, których ma ponad 5 tys. Ma prawo również do badań z bardziej zaawansowanymi wirówkami, jednak bez gromadzenia wzbogaconego uranu.

Agencja w swoim komunikacie podkreśliła również, że wszystkie instalowane wirówki były przygotowywane do testów z użyciem związku wykorzystywanego do wzbogacania uranu. Podano także, że do 8 września br. na żadnej z nich nie rozpoczęto testów.

Jak oceniają eksperci, dzięki nowym wirówkom Iranowi uda się przyspieszyć produkcję wzbogaconego uranu, co umożliwi mu zwiększanie zapasów tego paliwazawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się