Będziemy mieli nową kopalnię

​GÓRNICTWO \ Polska nie zrezygnuje z węgla – podkreśla wiceminister energii

numer 2429 - 11.09.2019Gospodarka

Resort energii szuka rozwiązań, które przyspieszą proces udzielania koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Rozważane są nawet zmiany legislacyjne. PGE stawia na tę inwestycję, bo od niej zależy przyszłość Elektrowni Bełchatów, która jest głównym dostawcą prądu dla centralnej Polski.

Dobre rozwiązania, które pozwolą na to, żeby przyspieszyć proces udzielania koncesji, są dzisiaj bardzo mocno poszukiwane – podkreśla wiceminister energii Adam Gawęda. Dlatego do prac włączyli się parlamentarzyści z regionu łódzkiego. Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

W opinii lokalnych władz, w kontekście wyczerpania złoża Bełchatów, którego zasoby mają być wykorzystane do 2038 r., uruchomienie odkrywki w Złoczewie to warunek dalszego rozwoju południowo-zachodniej części regionu łódzkiego. Przeciwko eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Złoczew są ekolodzy. Jak jednak podkreślają eksperci, nie biorą oni pod uwagę potrzeb energetycznych naszego kraju oraz faktu, że np. Niemcy nadal mają potężną energetykę opartą na węglu brunatnymzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się