Duży sukces Polski w unijnym Sądzie

​ENERGIA \ Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL nieważna

numer 2429 - 11.09.2019Gospodarka

Polska wygrała z Komisją Europejską w Sądzie UE w sprawie decyzji umożliwiającej Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL. Sędziowie orzekli, że decyzja KE została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. – To duży sukces Polski – ocenia wiceszef MSZ Konrad Szymański.

To olbrzymi sukces. Ten wyrok jest trudny do przecenienia, dlatego że bierze pod uwagę przesłankę solidarności energetycznej. Co więcej, oznacza on ograniczenie przesyłania rosyjskiego gazu za pośrednictwem Nord Streamu 1 – tak orzeczenie unijnego Sądu skomentował na gorąco jeden z polskich dyplomatów zajmujących się tą sprawą.

Chodzi o wydaną 28 października 2016 r. zgodę KE na większe wykorzystanie lądowej odnogi Nord Streamu, czyli biegnącego wzdłuż niemiecko-polskiej granicy gazociągu OPAL. Wcześniej Rosjanie wykorzystywali tylko połowę jego mocy, choć przez lata starali się go zmonopolizować. Polski rząd oraz spółka PGNiG w grudniu 2016 r. złożyły do Sądu UE pozwy przeciwko decyzji KE i wnioski o stwierdzenie jej nieważności, argumentując, że jest ona niekorzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Sędziowie przyznali rację tej argumentacjizawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się