Conte znów premierem

​WŁOCHY \ Nowa koalicja bez Salviniego

numer 2430 - 12.09.2019Świat

Rząd Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania od obu izb włoskiego parlamentu niespełna tydzień po jego powołaniu przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną.

Debata poprzedzająca głosowanie zarówno w Senacie, jak i dzień wcześniej w Izbie Deputowanych miała bardzo burzliwy przebieg. Za udzieleniem wotum głosowało 169 senatorów, a przeciwnych było 133. Po rozpadzie koalicji antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej, antyimigranckiej Ligi, Ruch stworzył nowy rząd z lewicową Partią Demokratyczną oraz małym radykalnym ugrupowaniem Wolni i Równi. Nowa koalicja posiada sporą większość w Izbie Deputowanych, jednak w Senacie przewaga wynosi zaledwie kilka głosów.

Podczas debaty w Senacie szczególnie ostro stronę rządową i Giuseppe Contego krytykowali przedstawiciele Ligi. Pod jego adresem padały oskarżenia o zdradę, zarzucano mu brak honoru, a zawiązanie koalicji z lewicowym ugrupowaniem uznano za hańbiące. Były wicepremier i lider Ligi Matteo Salvini zarzucił Contemu, że zrobi on wszystko, by być szefem rządu. Ocenił też, że w tej koalicji Ruch nie jest w stanie przeprowadzić zapowiadanej rewolucji. Ponownie zażądał przy tym rozpisania nowych wyborów, co zdaniem wielu publicystów było głównym celem niedawnego opuszczenia koalicji przez Ligęzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się