​Netanjahu zapowiada aneksję części Doliny Jordanu

numer 2430 - 12.09.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Izraelski premier Beniamin Netanjahu zapowiedział anektowanie Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu. Spotkało się to z ostrą krytyką Palestyńczyków i krajów arabskich.

Szef izraelskiego rządu wyjaśnił, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, włączy do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ma do tego dojść jednak dopiero po tym, jak USA ogłoszą swój plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, i po konsultacji z prezydentem Donaldem Trumpem.

– Ogłoszenie planu będzie historyczną i wyjątkową okazją do rozszerzenia naszej suwerenności na nasze osady w Judei i Samarii oraz w innych miejscach kluczowych dla naszego bezpieczeństwa, naszego dziedzictwa i naszej przyszłości – powiedział Netanjahu. Biały Dom zamierza ogłosić projekt rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Izraelu, które odbędą się 17 września.

W planie przewidziano ogromne inwestycje dla Palestyńczyków, reformę gospodarki i stworzenie miliona miejsc pracy. Jednak już zapowiedzi zostały odrzucone przez Palestyńczykówzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się