​Rośnie nam klasa średnia

numer 2430 - 12.09.2019Gospodarka

ANALIZA Niemal 12 mln Polaków należy już do klasy średniej – wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Liczebność klasy średniej w Polsce robi wrażenie, gdyż przewyższa liczbę obywateli takich państw jak Dania czy Szwecja.

Według autorów analizy jeśli uwzględni się kryterium dochodowe, to w grupie osób w wieku 24–64 lata do klasy średniej zaliczyć można 54 proc. Polaków. 30 proc. obywateli należy do klasy niższej, a 16 proc. do klasy wyższej. Podobne proporcje uzyskuje się, dokonując rozróżnienia klasowego ze względu na kryterium zawodowe (społeczne), związane z wykształceniem, kwalifikacjami oraz zajmowanym stanowiskiem. W tym ujęciu do klasy średniej można przypisać 51 proc. osób w wieku 24–64 lat.

– 11–12 mln pracowników i konsumentów zaliczanych do klasy średniej w relacji do liczby ogółu obywateli stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Wyprzedzamy pod tym względem takie państwa, jak Rosja, Litwa, Węgry, a także Portugalia i Hiszpania – komentuje Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Przynależność do klasy średniej w Polsce jest związana z posiadanym wykształceniem. Średnio 54 proc. członków klasy wyższej legitymuje się dyplomem uniwersyteckimzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się