Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Kampania pogardy

Dodano: 20/09/2019 - numer 2437 - 20.09.2019
fot. Twitter/d
fot. Twitter/d
Aktorzy związani z totalną opozycją wzięli udział w bulwersującej akcji, która miała zmotywować ludzi do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych 13 października. W sieci można znaleźć krótkie nagrania, których głównym motywem jest hasło „Nie świruj, idź na wybory”. Widzimy na nich znanych aktorów, którzy parodiują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Aktorzy biorący udział w nagraniach, m.in. Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak czy Olgierd Łukaszewicz, na początku udają osoby niepełnosprawne intelelektualnie, a następnie wypowiadają hasło „Nie świruj. Idź na wybory”. Akcja promowana jest przede wszystkim przez Zbigniewa Hołdysa, muzyka, lewicowego publicystę. Wśród aktorów biorących udział w skandalicznym przedsięwzięciu są m.in.: Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak i Olgierd Łukaszewicz. – Piękny filmik wspaniałej aktorki Anny Nehrebeckiej w akcji „Nie świruj, idź na wybory!”. Musicie podać dalej! – zachęcał na Twitterze Zbigniew Hołdys.
– Świetna akcja mobilizacyjna. Mam nadzieję, że aktorzy i inni nie przejmą się rytualnym czepiactwem – bronił akcji w mediach społecznościowych redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis.
– To jest kolejny dowód braku szacunku i braku tolerancji. Mimo że wiele z tych osób tyle o tym mówi, to widzę, że jak przychodzi co do czego, to tej tolerancji nie mają. Powinniśmy być tolerancyjni wobec osób słabszych, chorych i dziwię się, że osoby wykształcone tego nie rozumieją. Wydawałoby się, że w ramach swojej pracy zawodowej powinny rozumieć, czym jest niepełnosprawność. Jeżeli robi się w teatrach różnego rodzaju udogodnienia dla niepełnosprawnych, a później z podobnych osób się wyśmiewa, to nie ma w tym logiki i jest to po prostu przykre. Tego typu postawa jest nie do zaakceptowania – powiedział w rozmowie z „Codzienną” poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, lekarz z wykształcenia.
Oświadczenie w sprawie wydał także zarząd główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. „Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia, nie szyderstwa” – napisano.
– Powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną ma widoczny wpływ choćby na ich sytuację na rynku pracy, co skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego – ocenił w oświadczeniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze