fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Legenda opozycji z PRL spocznie na Powązkach

​UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNE \ W sobotę ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

numer 2450 - 05.10.2019Temat Dnia

W piątek rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego. Przywódca Solidarności Walczącej, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego – zmarł w poniedziałek w wieku 78 lat.

Po śmierci marszałka seniora we wtorek przy głównym wejściu do Sejmu została wystawiona księga kondolencyjna. W piątek w południe do tego gmachu została przewieziona trumna z ciałem Kornela Morawieckiego. Trumnę przykrytą biało-czerwoną flagą ustawiono w Sali Kolumnowej.

Hołd zmarłemu oddali m.in. politycy i najwyżsi urzędnicy, w tym syn zmarłego, premier Mateusz Morawiecki z rodziną, oraz marszałkowie Sejmu i Senatu – Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także ministrowie rządu i prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

W godz. 13–18 przy trumnie Kornela Morawieckiego była pełniona warta honorowa i w tym czasie Sala Kolumnowa była dostępna dla wszystkich chcących osobiście pożegnać zmarłego. Wieczorem nastąpiło wyprowadzenie trumny z ciałem Kornela Morawieckiego z Sejmu. W uroczystym kondukcie żałobnym trumnę przeprowadzono sprzed pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego na ul. Wiejskiej trasą długości ok. 3,5 km przez pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście i ul. Miodową do katedry polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej, w której o godz. 20 rozpoczęły się czuwanie i modlitwy przy trumnie.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapraszał do udziału w kondukcie wszystkie osoby chcące pożegnać Kornela Morawieckiego. W kondukcie żałobnym uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda. Szli w nim także członkowie klubów „Gazety Polskiej” po tym, jak z apelem o udział w uroczystościach zwrócił się Ryszard Kapuściński. Podobną prośbę skierowali koledzy i przyjaciele zmarłego z Solidarności Walczącej.

W sobotę w południe zostanie odprawiona msza św. żałobna w intencji zmarłego marszałka seniora, a o godz. 14.40 będą miały miejsce uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Pogrzeb Kornela Morawieckiego będzie miał charakter państwowy. We mszy pogrzebowej oraz w uroczystościach weźmie udział prezydent Duda.

W ubiegłym tygodniu głowa państwa nadała Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej oraz w uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.Autor: Paweł Tunia