Śląsk potrzebuje unijnego wsparcia

​FINANSE \ Polska walczy o dodatkowe pieniądze dla regionów górniczych

numer 2450 - 05.10.2019Gospodarka

Polska walczy w Unii Europejskiej o dodatkowe pieniądze na restrukturyzację regionów górniczych, wśród których największy jest Śląsk. Jak podkreśla wiceminister energii Adam Gawęda, nasz kraj chce wyodrębnienia puli tych środków, tak by nie uszczuplały one funduszu spójności.

Jak przypomina były wiceminister energii, a obecnie europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, rząd zasugerował Komisji Europejskiej możliwość objęcia wsparciem w ramach tworzonej inicjatywy Coal Regions in Transition (fundusz wsparcia regionów górniczych będących w transformacji), oprócz terenów górnictwa węgla kamiennego, także tereny węgla brunatnego i obszarów dawnej eksploatacji. Problemy z restrukturyzacją mają bowiem również np. gminy w Wielkopolsce.

Zastępca prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Krzysztof Gubański podkreśla, że w subregionie konińskim zmniejsza się liczba mieszkańców, co jest związane z zamykaniem elektrowni i kopalń węgla brunatnego. Tu potrzebne są więc pieniądze nie tylko na restrukturyzację, ale i na nowe inwestycje.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Koninie, jedną z szans dla tego miasta jest uruchomienie wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowozawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się