Niemcy boją się amerykańskich ceł

​HANDEL \  W interesie obu stron jest zaprzestanie konfrontacji

numer 2450 - 05.10.2019Gospodarka

Przedstawicieli niemieckiego przemysłu niepokoi zapowiedziane przez USA wprowadzenie karnych ceł na przemysłowe i rolne produkty z UE. Wezwali Stany Zjednoczone i Unię Europejską do negocjacji. Komisja Europejska ostrzega, że gdy USA wprowadzą cła, UE też będzie musiała to zrobić.

18 października mają wejść w życie 25-proc. cła karne na import do USA setek produktów z UE. To reakcja Stanów Zjednoczonych na środowe orzeczenie Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie z którym unijne subwencje dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga USA mogą nałożyć na UE karne taryfy na dobra warte 7,5 mld dol. Na czarnej liście znalazły się m.in. kawa, wino, narzędzia i obiektywy fotograficzne z Niemiec.

Komisja Europejska ostrzegła, że jeśli USA zgodnie z zapowiedzią wprowadzą odwetowe cła na towary z Europy, to UE będzie musiała wykonać taki sam krok i nałoży cła na amerykańskie towary. Rzecznik KE Daniel Rosario przypomniał, że USA również zostały uznane przez WTO za winne nielegalnego subsydiowania swoich producentów lotniczych.

– UE za kilka miesięcy również będzie miała prawo do nałożenia środków odwetowych przeciwko USA jako efekt ciągłego nieprzestrzegania zasad WTO – powiedział Rosariozawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama