PPL chcą odkupić Baltonę

​SPÓŁKI \ Zanosi się na kolejny krok w repolonizacji naszej gospodarki

numer 2450 - 05.10.2019Gospodarka

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” złożyło właścicielowi Baltony propozycję odkupienia giełdowej spółki. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to kolejny przykład repolonizacji dużego przedsiębiorstwa z dobrymi perspektywami biznesowymi.

Właścicielem Baltony jest jedna ze spółek holdingu Flemingo International, która ma siedzibę w Dubaju. Baltona to z kolei znany w Polsce i Europie operator powierzchni handlowych na lotniskach. Giełdowa spółka wynajmuje także 14 sklepów na Lotnisku Chopina, podobną działalność prowadzi też na większości polskich lotnisk regionalnych. Ponieważ jednak Baltona wpadła w kłopoty finansowe, ma m.in. zobowiązania wobec PPL, to Porty Lotnicze zaproponowały odkupienie udziałów Flemingo w spółce (chodzi o pakiet ponad 80 proc. akcji).

Projekt został skrytykowany przez część mediów, które zarzucają Portom Lotniczym, że skoro w tamtym roku podpisały umowę z Baltoną na dzierżawę powierzchni handlowych na Okęciu, a teraz chcą wykupić tę firmę, to jest to dowód na porażkę biznesową państwowej firmy, a prezes Mariusz Szpikowski jest wręcz oskarżany o działanie na szkodę swojego zakładu.

Prezes nie chce komentować tych krzywdzących i niesprawiedliwych epitetów. Przypomina zaś, że dzięki jego działaniom udało się uniknąć konieczności wypłaty Flemingo i Baltonie ponadpółmiliardowych odszkodowań za zerwanie przez poprzednie władze PPL w 2012 r. umowy z Baltoną na wynajem powierzchni komercyjnych na Okęciu. Szpikowski podkreśla, że procedura wyboru oferty Baltony podlegała kontroli rządu i Prokuratorii Generalnej.

Prezes Portów Lotniczych utrzymuje natomiast, że propozycja wykupienia Baltony świadczy właśnie o gospodarności zarządu PPL i dążeniu do umacniania pozycji rynkowej przedsiębiorstwazawartość zablokowana

Autor: mw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama