Amerykanie za silni

​SIATKÓWKA \ Pierwsza porażka Polaków w Pucharze Świata

numer 2450 - 05.10.2019Sport

Polscy siatkarze ulegli w Fukuoce Amerykanom 1:3 (19:25, 20:25, 26:24, 25:27) w swoim trzecim meczu Pucharu Świata. Przegrane spotkanie z triumfatorami poprzedniej edycji to pierwsza porażka Biało-Czerwonych w tym turnieju.

Podopieczni trenera Vitala Heynena na inaugurację pokonali we wtorek Tunezyjczyków 3:0, a dzień później Japończyków 3:1. PŚ zaczął się zaraz po mistrzostwach Europy, w których udział Biało-Czerwoni zakończyli w sobotę zdobyciem brązowego medalu. W pierwszych spotkaniach PŚ w składzie mistrzów świata grali więc niemal wyłącznie zawodnicy, którzy nie uczestniczyli w czempionacie Starego Kontynentu. Jedynie w drugiej części meczu z gospodarzami na boisku pojawiali się Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski, którzy sporadycznie grali w ME.

W piątek Heynen postawił od początku na niemal ten sam zestaw co w najważniejszych spotkaniach wrześniowej imprezy. Zabrakło Michała Kubiaka, który wkrótce ma dołączyć do kadry, oraz Piotra Nowakowskiego, który zrezygnował z udziału w PŚ. W ich miejsce w wyjściowej szóstce pojawili się Aleksander Śliwka i Karol Kłos. W ekipie Amerykanów nieobecny był zaś kontuzjowany Taylor Sander.

Przez ponad połowę pierwszego seta trwała wyrównana walka. Na najwyżej 2 pkt odskakiwali czasem Polacy, ale rywale za każdym razem niwelowali straty. Od stanu 15:15 uwidoczniła się przewaga drużyny Johna Sperawa, która była skuteczniejsza na zagrywce i w ataku. W obu elementach błyszczał wówczas zwłaszcza Aaron Russell. Po drugiej stronie siatki nie zawodził Wilfredo Leon. W trakcie tej partii Macieja Muzaja w roli atakującego zastąpił Bartosz Kurek.

Tym samym po raz pierwszy w jednym czasie w zespole Heynena na boisku byli Kubańczyk z polskim paszportem, który od 24 lipca może grać w biało-czerwonych barwach, oraz najbardziej wartościowy zawodnik (MVP) ubiegłorocznych MŚ