reklama


Trzeci polski mistrz

​ŻUŻEL \ Bartosz Zmarzlik w Toruniu zapewnił sobie zwycięstwo w cyklu Grand Prix

numer 2451 - 07.10.2019Sport

1973 – Jerzy Szczakiel, 2010 – Tomasz Gollob, 2019 – Bartosz Zmarzlik. Tak od soboty wygląda lista polskich mistrzów świata w jeździe na żużlu. W ostatnim turnieju cyklu Grand Prix w Toruniu Zmarzlik zajął czwarte miejsce, ale już awansując do finału, był pewny tytułu. Wygrał niepokonany w sobotę Duńczyk Leon Madsen.

Przed ostatnimi w cyklu zawodami w Toruniu Zmarzlik miał 7 pkt przewagi nad Rosjaninem Emilem Sajfutdinowem i 9 pkt nad Madsenem. Tytuł był na wyciągnięcie ręki, ale okazało się, że rywale nie zamierzali składać broni. Imponował zwłaszcza Madsen, który w rundzie zasadniczej odniósł komplet zwycięstw.

Zmarzlik zaczął od wygranej, ale później jeździł w kratkę i przed półfinałami jego przewaga nad Duńczykiem stopniała do 5 pkt. Polak wykazał się jednak żelaznymi nerwami, wygrał swój półfinał i już w tym momencie mógł celebrować zdobycie mistrzostwa świata. Przed nim z Biało-Czerwonych dokonali tego tylko Jerzy Szczakiel w 1973 r. i Tomasz Gollob w 2010 r.

– To jest niesamowite uczucie: być trzecim polskim mistrzem świata... To, co się stało dziś, jest nie do opisania. Nie czuję jeszcze tego, że jestem Bartkiem Zmarzlikiem – mistrzem globu… Jazda przez cały sezon z tymi chłopakami to była czysta przyjemność. Ten rok był niesamowity. Dziękuję sponsorom, przyjaciołom, rodzinie, tunerowi i Tomaszowi Gollobowi – mówił po zawodach szczęśliwy triumfator cyklu GP.

W tej sytuacji stawką finału było tylko wicemistrzostwo globu. Zmarzlik nie nawiązał już walki o zwycięstwo i przyjechał ostatni, a bezkonkurencyjny tego dnia Madsen kolejny raz nie dał szans rywalom i mógł się cieszyć ze srebrnego medalu. Po raz drugi w karierze na najniższym stopniu podium mistrzostw stanął Sajfutdinow.

Pozostali Polacy spisali się w Toruniu znacznie gorzej. Maciej Janowski był 10., Janusz Kołodziej – 12., startujący z dziką kartą Adrian Miedziński – 13zawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama