​KE chwali nas za wydawanie unijnych funduszy

numer 2454 - 10.10.2019Gospodarka

FINANSE Polska jest nie tylko największym beneficjentem unijnej polityki spójności, lecz także liderem w skutecznym wydatkowaniu przeznaczonych na ten cel funduszy. – Jesteście stawiani w UE jako przykład państwa, które dobrze sobie radzi z absorpcją unijnych pieniędzy – ocenia analityk Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że od początku członkostwa w Unii Europejskiej, a więc od 2004 r., polski budżet zasilony został kwotą na poziomie 163 mld euro. Najwięcej, bo 103 mld euro, przeznaczono na politykę spójności, a na drugim miejscu znalazła się wspólna polityka rolna z kwotą ponad 55 mld euro. Z kolei Polska od początku swojego członkostwa w UE do unijnej kasy wpłaciła 53 mld euro, co oznacza, że bilans jest korzystny dla nas i wynosi ok. 110 mld euro.

Kwota otrzymana z UE obejmuje w największym stopniu środki na infrastrukturę, ochronę środowiska, badanie i rozwój, kapitał ludzki. – Polska jest w specyficznej sytuacji dlatego, że zdecydowanie najwięcej korzysta z unijnej polityki spójności – zwraca uwagę Filip Skawiński, analityk Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Polityka spójności obejmuje środki sięgające 350 mld euro, co stanowi okzawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się