Bank Światowy podnosi prognozę dla Polski

ROZWÓJ \ Nasza gospodarka wzrośnie o 4,3 proc. PKB, a nie o 4 proc., jak sądzono w kwietniu

numer 2454 - 10.10.2019Gospodarka

Tempo wzrostu polskiej gospodarki w 2019 r. może wynieść 4,3 proc., a nie 4 proc., jak szacowaliśmy wiosną – poinformował Bank Światowy. Eksperci BŚ podkreślili, że dynamiczniejszy niż przewidywali rozwój Polski w tym roku to zasługa rosnącej konsumpcji prywatnej i ożywienia w inwestycjach.

W kwietniu ekonomiści Banku Światowego oczekiwali, że w 2019 r. wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4 proc. PKB. Teraz podnieśli swoje szacunki do 4,3 proc. Prognoza na lata 2020–2021 została utrzymana na poziomach odpowiednio 3,6 oraz 3,3 proc. Oceniając te prognozy, analitycy BŚ stwierdzili, że wzrost w Polsce jest jednym z najszybszych w całym regionie Europy i Azji Środkowej, a główną przeszkodą, by był jeszcze większy, jest dekoniunktura w Turcji i Rosji.

– Konsumpcja gospodarstw domowych, napędzana oczekiwanym wzrostem wydatków budżetowych oraz dobrą sytuacją na rynku pracy i rosnącymi płacami, będzie nadal w Polsce rosła – ocenił w środowym komunikacie Carlos Piñerúa, przedstawiciel BŚ na Polskę i kraje bałtyckie. – To oraz utrzymujący się niski poziom stóp procentowych i realizacja inwestycji finansowanych dzięki funduszom europejskim pomoże w krótkim okresie utrzymać dobre perspektywy wzrostu polskiej gospodarki – dodałzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się