Chcę wykorzystać doświadczenie z działalności samorządowej

numer 2454 - 10.10.2019

O ułatwieniach w komunikacji dla mieszkańców Mazowsza, problemach regionu i możliwościach ich rozwiązania z Michałem Prószyńskim, radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego i kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na posła na Sejm RP, rozmawia Anna Gębalska-Berekets.

Samorządy, w tym marszałek Adam Struzik, podpisały deklaracje na rzecz jedności Mazowsza, w odpowiedzi na zapowiedzi PiS o planach jego podziału. Podkreślają, że takie rozwiązanie spowoduje, że powstanie najbiedniejsze województwo, a do innych samorządów przestaną napływać pieniądze z Warszawy. Co Pan odpowie na taki argument?

Marszałkowi Adamowi Struzikowi chodzi o to, by zachować własne stanowisko. Boi się wszelkiego rodzaju zmian na usprawnienie województwa mazowieckiego, w tym podziału Mazowsza na województwo mazowieckie i województwo warszawskie. To korzystne rozwiązanie nie tylko dla Warszawy, ale i innych miejscowości.

Po pierwsze powstaną różnego rodzaju urzędy na terenie takich miast jak Radom, Płock. Siedlce. Po jakimś czasie zmiany pozwolą lepiej rozwijać się takim miejscowościom, natomiast w żaden sposób nie zaszkodzi to Warszawie. Traktuję to jako polityczne zagranie ze strony pana marszałka Struzika, który boi się potencjalnych zmian. W ostatnich wyborach samorządowych ledwo udało mu się zachować swoje stanowisko.

 

Jakie są największe potrzeby mniejszych samorządów województwa mazowieckiego? Czego Pana zdaniem nie udało się jeszcze osiągnąć?

Bardzo wiele problemów wynika z tego, że inwestycje drogowe nie są realizowane w terminie. Często podczas sesji sejmiku wojewódzkiego podkreślam problem wykonania inwestycji, opóźnienia w ich wykonaniu. Budżet inwestycyjny Mazowsza to 1 mld 100 tys. zł, ale realnie wykonywane inwestycje mają dużo niższą wartość.

Kolejna kwestia dotyczy zarządzania placówkami zdrowotnymi podległymi marszałkowi Struzikowi i zarządowi województwa mazowieckiego. Spora część tych podmiotów jest w złym stanie i są źle zarządzane. Dostrzegam po stronie obecnie rządzących województwem mazowieckim problem wypalenia. Niektórzy pełnią swoje funkcje po 20 lat i nie widać po nich zapału, jeśli chodzi o kierunki rozwoju Mazowszazawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się