​Terytorialsi będą stacjonować we Wrocławiu

numer 2454 - 10.10.2019

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od września 2019 r. rozpoczęła swoje formowanie 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Siedziba dowództwa brygady znajduje się we Wrocławiu w koszarach wojskowych przy al. Hallera.

– Wojska Obrony Terytorialnej to dla mnie dodatkowe i bardzo mocne wsparcie w zakresie całego systemu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu – mówił podczas spotkania z mediami Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Popularni terytorialsi to nowy rodzaj sił zbrojnych złożony z ochotników, którzy chcą służyć ojczyźnie. Ta bezinteresowność i oddanie to ogromny walor tej służby – dodał wojewoda.

Docelowo brygadę będą tworzyły trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie w trakcie formowania, oprócz dowództwa i sztabu brygady jest 161. batalion z siedzibą we Wrocławiu, który część swoich sił i środków będzie miał także w Kłodzku. Pierwszym zadaniem nowo wyznaczonego dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Artura Barańskiego jest skompletowanie dowództwa i sztabu brygady oraz pierwszego batalionu, aby na przełomie 2019 i 2020 r. uzyskać zdolność do szkolenia ochotników.

– Jak widzimy, formowanie brygad obrony terytorialnej na terenie całego kraju, przynosi wiele dobrych efektów, szczególnie jest to istotne w czasie wszelkich kryzysów, klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków czy akcji poszukiwawczych – mówi „Dodatkowi Dolnośląskiemu” płk Artur Barański. – Wiemy też z historii, że tutaj, na Dolnym Śląsku, lokalne społeczności przeżywały już tego rodzaju sytuacje i my dzisiaj musimy bardzo szybko formować tę brygadę, aby była zdolna do niesienia pomocy w takich właśnie chwilach. Kandydaci i chętni do takiej służby wiele informacji o terytorialsach znajdą w internecie, są tam wszystkie dane i wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Natomiast zdecydowanych zapraszamy do właściwego miejsca zamieszkania WKU (Wojskowa Komenda Uzupełnień), tam można złożyć wniosek i dowiedzieć się wszystkich szczegółów. Pierwsze szkolenie rozpoczniemy w lutym przyszłego roku, a proces przyjmowania do jednostki potrwa ok. dwóch miesięcy – dodaje płk. Barańskizawartość zablokowana

Autor: Janusz Gajdamowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się