Nowa KE: od Miss Malty po eurobiurokratę z Grecji

KANDYDACI NA EUROKOMISARZY \ Co warto widzieć o ludziach, którzy mają stanowić drużynę Ursuli von der Leyen (cz. IV)

numer 2457 - 14.10.2019Publicystyka

W poprzednich artykułach na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” („Nowa Unia” w nowej Komisji Europejskiej” z 23 września i „Nowa Komisja Europejska: ofensywa kobiet i lewicy” z 30 września oraz „Nowa KE: najstarszy komisarz ma 72 lata, najmłodszy 29…” z 7 października 2019 r.) przedstawiłem sylwetki większości komisarzy, którzy mają tworzyć 27-osobową Komisję Europejską. Skądinąd taka liczba członków Komisji to powrót do roku 2013, do czasu sprzed wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej, a więc UE-27. Teraz KE będzie miała komisarza z Zagrzebia, ale brytyjskiego – już nie.

 A oto pozostali członkowie Komisji Europejskiej.

Grecja

Kraj ten wystawił człowieka, który ¾ swojego dorosłego życia spędził w Brukseli, pracując właśnie w Komisji Europejskiej z wyjątkiem lat 2007–2009, gdy był europosłem. Margaritis Schinas przez 27 lat zajmował różne stanowiska w KE, łącznie z zastępcą szefa gabinetu pani komisarz z Hiszpanii i stanowiskiem szefa gabinetu komisarza z Cypru. Pracował też w drugiej kadencji przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Durão Barroso, współkierując u niego biurem doradców do spraw polityki europejskiej. W ostatnich latach ten urodzony w Salonikach absolwent prestiżowej London School of Economics pełnił funkcję rzecznika Komisji. Ma 57 lat, a do rubryki „zawód” wpisuje dwa rzeczowniki, które teoretycznie się wykluczają, ale w unijnej praktyce współgrają: „polityk” i „urzędnik europejski”. Otrzymał tekę: „Ochrona naszego europejskiego stylu życia”.

Cypr

A więc drugi greckojęzyczny kraj w Unii Europejskiej zaproponował 63-letnią Stelę Kiriakidu, miejscową parlamentarzystkę, z wykształcenia psycholog kliniczną. Urodzona w Nikozji centroprawicowa polityk była trzykrotnie deputowaną do cypryjskiej Izby Reprezentantów. Ma ciekawy życiorys: ukończyła psychologię na uniwersytecie w podlondyńskim Reading, pracę magisterską obroniła na Uniwersytecie Victoria w Manchesterze. W brytyjskiej stolicy pracowała jako psycholog dziecięca, a następnie, zanim została posłanką, aż przez 27 lat była zatrudniona w ministerstwie zdrowia, w sposób szczególny zajmując się sprawami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Czy te jej umiejętności przydadzą się Komisji Europejskiej? Na pewno…

Dotychczas najważniejszym politycznym wyzwaniem w jej życiorysie było kierowanie przez rok (2018–2019) pracami Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jako jego przewodnicząca z wyboru. Głosowali zresztą na nią wówczas przedstawiciele polskiego Sejmu i Senatu w ZPRE. Ciekawą i mniej znaną rzeczą w jej biografii jest aktywność w NGO, czyli organizacjach pozarządowych. Na przykład przez dwa lata pełniła prestiżową funkcję w organizacji „Europa Donna”, czyli europejskiej koalicji na rzecz walki z rakiem. W nowej Komisji Europejskiej będzie miała tekę „zdrowie”, trzeba przyznać, że całkowicie zgodna z jej kompetencjami.

Malta

Pozostając dalej w gronie kandydatów z mniejszych krajów, kolejne państwo, które dołączyło do UE w ostatnich kilkunastu latach.

Malta zgłosiła kolejną kobietę. Starsza ode mnie o cztery miesiące socjolog i polityk Helena Dalli reprezentuje lewicową Partię Pracy, ale zaczynała od konkursów piękności. W wieku 17 lat zdobyła tytuł Miss World Malta, a następnie, w tymże 1979 r., reprezentowała swój kraj w światowym konkursie piękności Miss World. Próbowała też sił jako aktorka, w wieku 23 lat wystąpiła w filmie kryminalnym „Final Justice”. Studia ukończyła na Malcie, ale doktoryzowała się w Wielkiej Brytanii na uniwersytecie w Nottingham. Aż sześć razy była posłem do maltańskiej Izby Reprezentantów. Od razu po pierwszych wyborach została parlamentarnym sekretarzem do spraw kobiet. Przez 15 lat była w opozycji, występując w lewicowym gabinecie cieni. Od sześciu lat jest w rządzie Josepha Muscata. Jej szef to kolejny mój kolega z europarlamentu – w PE był od początku obecności Malty w Unii, od 2004 r., i z mandatu zrezygnował, obejmując funkcję szefa rządu w La Valletciezawartość zablokowana

Autor: Ryszard Czarnecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama